Pár zajímavostí
Hymna Usa - The Star-Spangled Banner
Krásná,procítěná...i s českým překladem a anglickým textem↕
Halloween
Tradiční americký svátek konající se 31.října. Zde se dozvíte, co tento svátek znamená apod.
Symboly Halloweenu
Dýně - asi nejznámějším symbolem Halloweenu je oranžová dýně, která se vydlabe, vyřeže se do ní co nejstrašidelnější obličej a uvnitř se zapálí svíčka.
Čarodějnice – velké množství halloweenských symbolů je založeno na tradičním pohanském vnímaní ve spojení s čarodějnicemi. Poté, co byl Halloween jako slavnost převzat do křesťanské kultury, začaly být symboly vnímány jako znaky zla.
Kočky – již staří Egypťané vníali kočku jako posvátnou bytost, jejich bohyně úrody považovala za matku boží všechny kočky. Kočky byly již od středověku považovány za mazlíčky čarodějnic a jako symboly Halloweenu tak zůstaly dodnes.
Halloweenské hry, zvyky a tradice
Trick-or-treating – v překladu Dejte mi koledu, nebo vám něco provedu. Především děti, obvykle převlečené do více či méně strašidelných obleků obcházejí domy v sousedství a koledují sladkosti. Koleduje se obvykle od 17 do 20 hodin.
Hororové historky – je zvykem si večer rovněž vyprávět smyšlené hororové příběhy – čím strašidelnější, tím lepší. Velké množství (především komediálních) seriálů rovněž v týden Halloweenu vysílá speciální čarodějnické epizody.
Halloweenský průvod – ve městech je obvykle uspořádán průvod v maskách (Halloween Parade), každý ze zúčastněných se snaží mít tu nejoriginálnější a nejstrašidelnější masku. Jedním z nejznámějších organizovaných průvodů je newyorský The Village Halloween Parade.
Pár zajímavostí.
- Oranžová a černá jsou s Halloweenem spojovány proto, že oranžová je symbolem podzimní sklizně (dýně) a černá je spojována s temnotou a se smrtí.
- Dýně (v Americe se jim říká Jack o’ Lanterns) mají svůj původ v Irsku, kde do nich již kdysi dávno lidé v průběhu svátku Samhain dávali svíčky, aby odehnali zlé síly a duchy.
- Do USA se Halloween dostal díky evropským imigrantům, kteří chtěli oslavit úspěšnou sklizeň velkou vatrou, strašidelnými historkami, tanci a zpěvem.
- První čokoládová mince v USA se jmenovala Tootsie Rolls.
- Staří Keltové věřili, že se o halloweenské noci po venkově potulovali duchové. Začali tak nosit kostýmy a všelijaké masky, aby nebyli duchy rozeznáni jako lidé.
- Každoročně se na Halloween v USA prodají sladkosti za 2 miliardy dolarů.
- Nejoblíbenější jsou čokoládové tyčinky, přičemž naprostou jedničkou je Snickers.
- Halloween je hned po Vánocích druhým nejúspěšnějším komerčním svátkem v Americe.
Jak se slaví v USA Vánoce?
Claus, Santa Claus
Jak je známo, dárky v Americe nosí Santa Claus Ten žije na Severním póle, kde má svoji továrnu na hračky. Ty dětem rozdává v noci ze 24. prosince na 25. prosince, přičemž do domů vstupuje výhradně komínem a krbem.
Na něm se jako výraz poděkování nechává postavená sklenice mléka s talířem sušenek pro Santu a několik mrkví pro soby. Santa totiž nespoléhá na aerolinky, nýbrž ke svému transportu používá uskupení sobů (tím nejznámějším je Rudolph).
Dárky děti rozbalují 25. prosince ráno. Ovšem pouze v případě, pokud byly hodné a Santa jim nějaké nadělil. Fousáč v červeném kožichu má totiž k dispozici seznam hodných a zlobivých dětí! Zatímco hodné děti se tak mohou těšit na dárky pod stromečkem a v punčoše, ty zlobivé děti najdou v punčoše jen a pouze uhlí.
Světla, vánoční stromečky, světla a světla
Každoročním zvykem mezi sousedy bývá i hecování, čí stromeček je vyšší a kdo má na domě více světel. Zatímco stromečky bývají ozdobeny víceméně stejně, jako u nás, světelné řetězy před domy mohou nabývat až kýčovitých rozměrů.
Obrovské jsou i osvětlené stromy na náměstích a dalších veřejných prostranstvích, přičemž ten nejznámější se nachází u Rockefellerova centra v New Yorku.
Štědrovečerní večeře bez kapra
Zatímco v Česku se k štědrovečerní večeři usedá s kaprem na talíři, v Americe dávají přednost pečenému krocanovi, hovězímu, šunce, nebo alespoň vepřovému.
K tomu se nejčastěji podává kukuřice, dýně, zelené fazole a bramborová kaše. Dezert se zpravidlališí v závislosti na etnickém původu té které rodiny, můžeme se tak setkat třeba s dýňovým koláčem, marcipánem, drobnými sušenkami, jablkovým či mrkvovým koláčem.
:-)